Obrusy – rodzaje i zastosowanie

Obrusy

Obrusy – rodzaje i zastosowanie

Obrusy są podstawowym elementem wyposażenia każdego domu. W każdym z nich znajdziemy ich przynajmniej kilka używanych podczas różnych okazji. Stanowią one przede wszystkim element dekoracyjny. Inną ich funkcją jest ochrona stołu przed zabrudzeniami i zniszczeniem. Produkuje się wiele różnych rodzajów obrusów. Wybór zakupu jest uwarunkowany przede wszystkim przez przeznaczenie i funkcjonalność  wybranego przez klienta produktu. W celu ułatwienia dla państwa wyboru poniżej opisane zostały różne rodzaje obrusów, które podzieliśmy na stworzone przez nas kategorie. Wszystkie mogą państwo znaleźć w naszej ofercie.

Obrusy podzielone ze względu na kształt:

Ze względu na różnego rodzaju kształty stołu oraz nasze osobiste wymagania możemy podzielić obrusy na:

  • obrusy kwadratowe
  • obrusy prostokątne
  • obrusy owalne
  • obrusy okrągłe

Istnieją również stoły i osobiste wymagania klienta, które wymagają innych rozwiązań. Są to obrusy o niestandardowych wymiarach np. trapez, trójkąt.

Obrusy funkcjonalne (plamoodporne): 

Dla niektórych osób ważne jest, aby  obrus był nie tylko ozdobą naszego stołu, ale również mógł być funkcjonalny oraz nie powinien wymagać  dużego zaangażowania w utrzymaniu go w czystości. Powyższa kategoria obrusów sprawdza się w miejscach, w których ten element dekoracyjny jest najbardziej narażony na różnego rodzaju zabrudzenia np. kuchnia, restauracje . Sprawdzą się również w na stołach w ogrodach.

Są one wyposażone w specjalną powłokę, dzięki której rozlane napoje lub sosy nie powodują powstawania plam na obrusie. Powoduje ona, że tkanina może być dłużej użyteczna i dłużej zdobić nasze stoły niż w przypadku obrusów tradycyjnych. W ich wypadku niektóre plamy mogą kończyć się wyrzuceniem obrusu albo utraceniem przez niego koloru i wzoru, wskutek częstego prania. Obrusy plamoodporne również wymagają prania. Przy ich zakupie sprzedawca powinien dołączyć instrukcję związaną z prawidłowym dbaniem o czystość obrusu plamoodpornego.

Obrusy dekoracyjne:

Każdy z nas chciałby, aby obrusy stanowiły dekorację nie tylko dla  stołu, ale również dla wnętrza i miejsca, w którym byłby umieszczony. Najczęściej tkaniny należące do tej kategorii można zobaczyć w czasie różnych ważnych dla nas okazji, świąt, w hotelach i restauracjach. Są one wyposażone w różnego rodzaju symbole związane z wybraną uroczystością (obrusy świąteczne).

Innym rozwiązaniem jest wyposażenie  obrusu w inne elementy dekoracyjne np. lamówka,  specjalny element, gipiura.

Obrusy świąteczne

Święta i uroczystości świąteczne kojarzą się  przede wszystkim z atmosferą rodzinną. Dom czy miejsce w którym, spotkanie się odbywa, jest ozdobiony tematycznymi ozdobami, dzięki którym czuje się  wewnętrzne ciepło związane z uroczystością. Dodatkowo rodzinną atmosferę wzmacnia zapach pysznego jedzenia, które pomaga w odczuciu magii uroczystości. Dlaczego nie można pozwolić  na dodanie jeszcze jednej ozdoby w postaci stylowego i tematycznego obrusu, który doda jeszcze więcej magii dla spotkania ? Tkaniny należące do tej kategorii są ozdobione różnymi elementami, które sprawiają, że w połączeniu z ozdobami zdobiącymi nasz dom, nie trzeba  się już zbyt mocno martwić o ozdobienie  stołu świątecznymi dodatkami.

Serwety (bieżniki)

Serwety są używane jako eleganckie dodatki wystroju wnętrza. Umieszcza się je nie tylko na stole, ale również na innych elementach np. stoliki do kawy, meble.  Serweta stanowi również ozdobę dla obrusu. Swoim małym kształtem nadaje dla pomieszczenia elegancki wystrój, bez konieczności użycia większej tkaniny.  Sprawdza się doskonale podczas codziennych spotkań oraz  “przebywania” w pomieszczeniu. 

Obrusy z gipiurą

Gipiura to koronka z motywem kwiatowym. Pojawiła się w XIX wieku i nadal jest bardzo popularna. Jest używana nie tylko do ozdabiania obrusów, ale innych elementów, które wchodzą w zakres gospodarstwa domowego i dekoracji wnętrz.

Obrusy z lamówką

Jest to obrus, na którym jest umieszczony piękny i błyszczący pasek tkaniny lub materiału przeznaczony do obszywania. Stanowi on eleganckie wykończenie obrusu, a dla wnętrza nadaje ekskluzywny wygląd. Jego zaletą jest uniwersalność. Obrus z lamówką znajdzie bowiem swoje miejsce nie tylko w domach i przy rodzinnych uroczystościach, ale również w restauracjach, hotelach i różnych imprezach np. bankiety, wesela, spotkania.

Tak jak zostało powyżej napisane, wymienione kategorie są kwestią umowną. Wiele z tworzonych obrusów zalicza się do więcej niż jednej kategorii. Przykładem może być obrus, który ma być jednocześnie dekoracyjny, funkcjonalny i ma mieć wybrany i unikatowy kształt. Innymi słowy, ma on się wyróżniać z pośród innych obrusów. Żeby to osiągnąć, musimy dobrać najpierw obrus do kształtu naszego stołu przed jego zakupem oraz ustalić jego przeznaczenie. Informacje na temat prawidłowego dopasowania znajdą państwo w artykule: „Jak dobrze dopasować obrus do wymiaru stołu?” umieszczonego na naszej stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *