Jak dobrze dopasować rozmiar obrusu na stół? Praktyczny przewodnik

18.09.2023

Jak dobrze dopasować rozmiar obrusu na stół? Praktyczny przewodnik

Nakrywanie stołu to sztuka, która wymaga uwagi na wiele szczegółów. Jednym z kluczowych aspektów jest dobór odpowiedniego rozmiaru obrusu. Dobrze dopasowany obrus nie tylko estetycznie prezentuje się na stole, ale także zapewnia wygodne i praktyczne korzystanie z niego. W tym artykule podpowiemy, jak znaleźć idealny rozmiar obrusu dla Twojego stołu.

1. Pomiar stołu

Pierwszym krokiem w dobieraniu odpowiedniego rozmiaru obrusu jest dokładny pomiar stołu. Obrus powinien być dostatecznie duży, aby swobodnie przylegać do blatu i tworzyć elegancki spadek po bokach. Zmierz długość i szerokość stołu, a następnie dodaj kilka centymetrów na każdą stronę, aby uzyskać odpowiednie zwisanie. Pamiętaj, że ta dodatkowa ilość materiału pozwoli na swobodne układanie obrusu.

2. Rodzaj stołu

Rozmiar obrusu będzie zależał także od rodzaju stołu, jaki posiadasz. Jeśli masz prostokątny stół, pomiar jest stosunkowo prosty. Jednak w przypadku okrągłych stołów trzeba uwzględnić średnicę stołu i odpowiednio dopasować obrus.

3. Rodzaj i styl wydarzenia

Określając rozmiar obrusu, zastanów się także nad charakterem wydarzenia. Na formalne uroczystości lub przyjęcia może być potrzebny większy obrus, który pokryje całą powierzchnię stołu. Na co dzień lub bardziej nieformalne okazje można wybrać mniejszy obrus lub pozostawić część blatu stołu odkrytą.

4. Długość zwisu

Estetyka obrusu często zależy od długości zwisu, czyli ile materiału zwisa po bokach stołu. Jeśli chcesz uzyskać elegancki wygląd, zalecamy, aby zwis wynosił około 20-30 centymetrów po każdej stronie stołu. To zapewni odpowiedni spadek i estetyczny efekt.

5. Praktyczne rozważania

Oprócz estetyki, pamiętaj także o praktycznych aspektach. Obrus nie powinien przeszkadzać w korzystaniu ze stołu. Jeśli zwykle używasz serwetników lub podstawek pod talerze, uwzględnij je w planowaniu rozmiaru obrusu.

6. Dostosowanie do stołu i krzeseł

Ostatnim ważnym aspektem jest dostosowanie obrusu do stołu i krzeseł. Upewnij się, że obrus nie ma tendencji do zsuwania się, co może być uciążliwe podczas spożywania posiłków. Jeśli masz stoły rozkładane lub rozsuwane, dopilnuj, aby obrus dobrze się układał zarówno w zamkniętej, jak i otwartej konfiguracji.

Podsumowując, dobieranie odpowiedniego rozmiaru obrusu to kluczowy krok w tworzeniu estetycznych i praktycznych aranżacji stołu. Zrozumienie potrzeb stołu, rodzaju wydarzenia oraz dbałość o detal w postaci długości zwisu i praktycznych kwestii sprawią, że Twój stół zawsze będzie prezentował się nienagannie.

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl